5 грудня 2021 року.
Епоха творення живописних шедеврів ожила в Острозькій академії. В академічному храмі Федора Острозького презентували та освятили унікальне полотно художника-баталіста Артура Орльонова під назвою "Створення Острозької Біблії. Україна 1581 рік". Громадськості картину представили в рамках міжнародного проєкту " Україна- Європа: спільна спадщина".
Один з перших східнослов’янських топографів Іван Федорович, князь Костянтин Острозький, перший ректор Острозької академії Герасим Смотрицький. З десяток історичних постатей, що були причетні до створення славетної Острозької Біблії (
у тому числі із європейських картин) оживають на полотні відомого художника-баталіста Артура Орльонова. Тут митець відтворює не лише сакральний процес роботи над національним шедевром, а й цілу епоху в деталях та образах. Художник каже, що натхнення черпав в історичних закутках та друкарні Острога. Там він і вигадав композицію твору. А от щоб все було науково обумовлено та історично достовірно консультуватись довелося з провідними істориками.
Артур Орльонов, художник:
- Працюючи над цією картиною довелося перекопати купу матеріалів, ледь не дисертацію написати. Робота серйозна. Лише кілька місяців я консультувався з істориками. Епоха досить цікава і я знав, що цю картину презентуватимуть в Острозі, де прискіпливий глядач, то ж моє завдання було відтворити цю епоху.
Наукову цінність полотна підтверджують історики. Кажуть, що ця картина відображає дух тодішньої епохи та матеріальну культуру, що була частиною української історії. Достовірність в деталях.
Борис Черкас, історик:
- І цей ланцюжок на шиї, чоботи, хрест, навіть зачіски - це все відображає те, що ми мали в другій половині XVI століття. І ця картина одна з небагатьох, де точно показано друкарський станок на українських землях в часи пізнього середньовіччя і раннього нового часу.
Картину презентували в рамках теми "Сузір’я князів Острозьких" проекту "Україна славетна", яким курує президент благодійного фонду "Схід-Захід разом" Володимир Зубанов. Цікаво, що проект функціонує вже вісім років і покликаний сконцентрувати увагу українців на своїх перемогах та здобутках, викорінити відчуття меншовартості та дати поштовх новим національним звершенням.
Володимир Зубанов, організатор проекту, президент благодійного фонду "Схід-Захід разом":
- Таким чином ми через картини пропагуємо нашу історію культури. Це дуже важливо з нашої точки зору, бо чим більше ми знаємо нашу історію, тим більше маємо приводів гордитися нашими здобутками, нашим народом.
Нині вже створено 14 масштабних батальних картин серії "Україна славетна". Деякі копії з них вже красуються на стінах Острозької академії.
Ігор Пасічник, ректор НУ "Острозька академія":
- Ми маємо такі шедеври, якими можуть пишатися всі народи світу. І я дуже радий, що саме зі стін відродженої академії знову виходить і буде крокувати по Україні вже у вигляді цих картин наше героїчне минуле і я думаю, це зблизить нас як націю, зблизить Схід і Захід.
Нині ж організовано дві виставки, де представлені копії картин проекту "Україна славетна". Одна функціонує в Хмельницькому, інша ж - на Хортиці в Запоріжжі. Оригінали зберігатимуться в столичному музеї на Оболоні. А поки люди насолоджуються перемогами своєї нації увіковічненими у мистецтві, художник вже працює над новими шедеврами. До кінця року обіцяє здивувати культовими полотнами присвяченими Хрещенню Русі, князям землі України та відродженню Успенського собору. Все, аби українці пам’ятали своє легендарне минуле і черпали натхнення рухатися вперед.
Директор культурного центру " УКРАЇНА- ЄВРОПА: СПІЛЬНА СПАДЩИНА" А. Коц.